Şirketimizin kurucusu Kimya Müh. Dr. Mehmet Konuray, boya ve mürekkep sektörüne yönelik ilk çalışmalarına 1978 yılında başlamıştır. O dönemlerde ‘’Istanbul Kimyasal Maddeler’’ firması adı altında çalışmalarını sürdürmüştür.

Dr. Mehmet Konuray 1978 yılında kendi baş harflerini taşıyan MK–78 Üre Formaldehit reçinesini üretmiştir. Bunu 1981 yılında MK–81 adı altında İzobütile Melamin Formaldehit reçinesi takip etmiştir.

Bu iki ürün, yüksek kalitesiyle iç ve dış piyasalarda kabul görmüştür. Hala bugün, ülkemizin ve çevre ülkelerin önde gelen boya ve mürekkep üreticileri tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.

Dr. M. Konuray, ağabeyi Yük. Inş. Müh. Teoman Konuray’ın 1988 yılında kendisine katılması ardından çalışmalarına hız vermiş, global ölçekte söz sahibi bir çok önemli hammadde üreticisinin distribütörlük haklarını alarak ürün gamını geliştirmiştir. Bu dönemde şirketin ismi ‘’Konuray Kimya‘’ olarak değiştirilmiştir. Dr. M. Konuray o dönemlerde ülkemizin boya sektöründe pek bilinmeyen epoksi ve 2K poliüretan sistemlerin üreticilere öğretilip tanıtılması konusunda öncülük yapmış, yüksek performans sağlayan bu sistemlerin boya sektöründe yerleşmesine büyük katkıları olmuştur. Bir dönem Kimya Mühendisleri Odası başkanlığı da yapmış olup, sektörümüzde bir ilk olarak 1995 yılında ‘’Boya Kongresi ve Fuarı’’ çalışmasını başlatmıştır.

Konuray Kimya yıllar içerisinde gelişen ülke koşullarını, sektörel gelişmeleri ve global trendleri yakından takip etmiş,  müşteri memnuniyetini esas alarak, piyasaya farklı ürün seçenekleri sunmuştur. Yeni distribütörlükler alınarak ürün grubu genişletilmiş, bu sayede hizmet verilen boya, vernik ve mürekkep sektörlerine ek olarak yapı kimyasalları, plastik, kauçuk, doğal taş ve yağlayıcı endüstrilerine de hammadde tedariğine başlanmıştır.

Bugün, Konuray Kimya Tuzla KOSB deposundan, dürüstlük ve iş ahlakı prensiplerinden hiçbir taviz vermeden özveriyle çalışan seçkin ve deneyimli personeliyle değerli müşterilerine hizmet vermektedir.